Başlangıç > İnsan Kaynakları > Ortaklıklar Neden Yürümez?

Ortaklıklar Neden Yürümez?

Ortaklık iş hayatındaki en önemli kurumlardan biri. Paylaşarak çoğaltan, güç katan, değer ifade eden birliktelikler. Ortak seçimi bu birlikteliğin kalitesini önemli oranda belirliyor.

Ortaklıklar başarılı olursa, şirketlere olumlu yansıyor. Büyümeyi hızlandırıyor. Dışarıya karşı daha güçlü bir imaj verilmesini sağlıyor. Eğer ortaklık başarılı olmaz ise büyük şirketler dağılabiliyor. Küçük sorunlar büyüyor, içinden çıkılmaz sorunlara dönüşüyor. Peki sizce ortaklıklar neden yürümüyor? Sorunun kaynağı ne? Birlikte inceleyelim.

Uyumsuzluk

Ortaklıkların başarısında temel unsurlardan biri, uyum. Ortakların arasında uyum şirketlerin ömrünü belirleyebiliyor.Buradaki uyum ile kastedilen, ortakların aynı düşüncede olması değildir. Uyumu sağlayan ortakların anahtar ve kilit gibi birbirlerini tamamlamaları. Eğer ortaklar birbirlerinin eksiklerini kapatmazsa, uyum sorunları yaşanmaya başlıyor. Ortaklık yapısı fayda sağlamaktan uzaklaşıyor. Anlamını yitiriyor. Birçok ortaklığın yürümemesinin altında ortaklar arasındaki uyumsuzluklar yatıyor.

Sınırları çizememek

Ortaklıklarda en önemli konulardan biri, kimin nerede duracağıdır. Ortaklığın ilk aşamalarında bu çok sorun olmaz. Ama ilerleyen zamanlarda sınırların çizilmemesi ciddi sorunlar oluşturmaya başlar. Herkesin kendi kafasında kurduğu başka bir dünya vardır. Buna göre ortaklıktan  beklentileri farklıdır. Fakat aradaki sınırlar çizilmezse, ortaklar arasında sorunlar baş göstermeye başlar. Kimin hangi konudan sorumlu olduğu, hangi konuda kimin karar vereceği en önemli konulardandır. Genelde sorunlar da bu noktada çıkmaya başlar. Ve artarak devam eder.

Sınır çizmekte zorlanıyoruz. Çünkü çoğu ortaklıkta insanlar sınırları açık açık konuşmaktan çekiniyor. Yetki ve sorumluluklar kağıt üzerinde belirlenmiyor. Ortaklar kağıt üzerinde bu gibi konuları netleştirmenin, karşıdakine saygısızlık olabileceğini düşünüyorlar. Ama bu ufak detay ihmal edildiği için daha büyük sorunlar çıkıyor. Ve ortaklar ciddi anlamda zarar görüyor.

Ailelerin etkisi

Başarılı ortaklıkların çoğunda ailelerin iş hayatından uzak tutulduğunu görüyoruz. Aileler ortaklığın dışında tutuldukça ortaklıklar daha sağlıklı ilerliyor. İstisnalar olsa da genelde durum böyle.

Aileler ortaklıklarda ön plana çıkmaya başlayınca sorunlar çıkmaya başlıyor. Ortakların eşleri ve çocukları birbirleriyle rekabet içine giriyorlar. Çekişmeler artıyor. Huzursuzluk yaşanıyor.Zamanla güçlü bir ortaklık, ailelerin savaşına dönüşüp, parçalanabiliyor.

Dış etkenler

Ortaklıkları önemli oranlarda etkileyen unsurlardan biri de dış etkenler. Eğer ortaklar dış etkenleri fazla önemserlerse, onların etkisi altına girmeye başlıyorlar. Dış etkenler ortakların arasını açacak birçok probleme yol açabiliyor. Çünkü bazı insanlar başarılı ortaklıkları hazmedemiyorlar. Birbirini destekleyen, arkasında duran insanları görmeye dayanamıyorlar. Ve bu insanlar arasındaki bağları zayıflatmak için çaba harcıyorlar. Ortakları birbirine kötülüyorlar. Kafalarını karıştırmaya çalışıyorlar. Ortaklar bu tuzaklara düşer, birbirinden şüphe ederlerse kendi sonlarını hazırlamış oluyorlar.

Başarıyı hazmedememek

Ortaklıkları zor zamanlarda yürütmek genelde daha kolaydır. Zor zamanlarda kenetlenmekten, bir olmaktan başka çareniz olmaz. Kenetlenmez, birlikte hareket etmezseniz kaybedersiniz. Çoğu ortaklıkta sorunlar başarılı olduktan sonra ortaya çıkmaya başlar.

Ortaklık başarılı olunca, bu başarı insanları dikkatini çekince zihinlerde bir soru dolaşmaya başlar.Bu başarı kimin eseri? Başarıda kimin payı daha fazla? İşte bu sorular çoğu zaman sıkıntı yaşatıyor. Ortaklar başarıyı hazmedemiyorlarsa, çekişmeler yaşanmaya başlıyor.

Ödül verildiğinde kimin sahneye çıkacağı, alkışı kimin alacağı önemlidir.Eğer ortaklar bu konuları kendi içlerinde çözemiyorlarsa, kimin önde, kimin geride duracağı belirli değilse, ortaklıklar çatırdamaya başlıyor. Bazen büyük sorunlar ortaklıkları bitirmek için yeterli olmuyorken, büyük başarılar ortaklığın sonunu hazırlayabiliyor.

Ortaklıklar iş hayatı için çok önemli ve değerli. Başarılı ortaklılar güçlü şirketlere dönüşüyor. Başarısız ortaklılarda ise şirketler zarar görüyor. Kaynaklar etkin kullanılamıyor. Bu durumun kazananı olmuyor. O yüzden ortaklıklarda, isminde de olduğu gibi acıya, zorluğa, başarıya, başarısızlığa ortak olabiliyorsanız başarı geliyor.

Kaynak: markafikirleri.com

Reklamlar
  1. Eylül 13, 2013, 14:14

    Reblogged this on yasarnorman.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: