Başlangıç > İnsan Kaynakları > İş görüşmesinde ücret sorusu nasıl yanıtlanmalı?

İş görüşmesinde ücret sorusu nasıl yanıtlanmalı?

İş arama sürecinin en kritik noktası mülakat aşaması. Her şey iyi gidiyor derken ücret konusu birden görüşmenin seyrini değiştirebiliyor. Bazen iş başvurusunda bulunan kişi umduğunun çok altında bir ücretle karşılaşıyor, bazen de söylediği ücret fazla düşük bulunup özgüvensiz olarak damgalanma ihtimali yaşıyor. Peki her iki tarafın ücret konusundaki yaklaşımı ne yönde? Yenibiris.com’da ve eposta yoluyla bunu sorguladığımız anketlere 9.316 iş arayan aday ve 1.160 insan kaynakları profesyoneli katıldı. İşte sonuçlar…

Maaş aralığını bilmiyor

İş arayan adayların yüzde 80’i başvurdukları pozisyon ile ilgili ücret aralıklarını bilmediklerini belirtti. İşe alımcı maaş beklentisini sorduğunda adayların yüzde 40’ı hedeflediği ücreti söylerken, yüzde 37’lik bir kesim, İK’cı bir sayı söylemeden fikrini belirtmekten kaçınıyor.

İş görüşmesinde maaş sorusuna nasıl cevap veriyorsunuz?

Hedeflediğim, ideal ücreti söylüyorum yüzde 40

Ücret söylemekten kaçınıyorum yüzde 37

Öğrenebildiğim kadarıyla ortalama bir sayı söylüyorum yüzde 20

Piyasanın biraz altında söylüyorum yüzde 3

Yüksek söylemek olumsuz değil

Bir diğer mesele ise adayın konuyu açıp açmaması gerektiği. Ankete katılan iş arayanların yüzde 60’ı mülakatçı sormadan konuyu hiç açmıyor. İK uzmanlarının yüzde 56’sı ise ücret sorusunun daha ilk görüşmede adaydan geldiğini söylüyor. Bazen adayın ortalamadan düşük bir ücret talep etmesi firma tarafında “acaba yetersiz ya da özgüvensiz mi” endişesine yolaçabiliyor. Yüksek söylemek de aynı şekilde olumsuz algılanıyor. Anketi cevaplayan adayların büyük bir kısmı (yüzde 80) da böyle düşünüyor. Oysa ankete katılan İK profesyonellerinin yarısından fazlası talebin “düşük” olmasını olumsuz bir durum olarak görmüyor.

İş görüşmesinde ve/veya özgeçmişte belirttiğiniz ücretin yüksek bulunması nedeniyle işi alamadığınızı düşündünüz mü?

Evet yüzde 80

Hayır yüzde 20

Pazarlık yapmalı mı?

Adayların büyük bir kısmı ücret pazarlığı yapmadığını belirtiyor ama aday uygun bulunmuş ise, İK uzmanları ilk önerdikleri ücretin yerine yeni bir teklifte bulunabiliyor. Genel olarak teknik uzmanlıklar ve orta seviye ve üstü yöneticiler ücret pazarlığı yapıyor. Her ne seviyede olursa olsun ilk görüşmede ücret sorulmaması öneriliyor. Grafton Türkiye Ülke Müdürü Tuğçe Güzelçiftçi ücretin açılacağı zamanla ilgili şunları söylüyor: “İlk aşamalar adayların kendi yetkinliklerini, becerilerini, geçmiş deneyimlerini ve işe uygunluklarını sergiledikleri bir alan olmalı. Süreçte olumlu ilerlemeleri durumunda, firmanın yönlendirmesi ile ücret ve yan haklarla ilgili beklentileri konuşmak çok daha uygun olacaktır. Aday işe uygunluğunu kanıtlamışsa, firmanın önerisinden daha yüksek bir beklentisi olsa bile en azından ilk aşamalarda elenmeden bu konuda konuşma ve pazarlık yapma şansına sahip olacaktır”. Yönetici, ücret pazarlığının, eğer iş arayan kişiyi memnun etmeyen bir teklif varsa yapılması gerektiğini söylüyor. Pazarlıklarda deneyim ve eğitim ile paralel ilerleyen bir sürecin olduğunu söyleyen Güzelçiftçi “Üst düzey yönetici segmentinde pazarlıklar daha makul karşılanabilmekte ancak uzman rollerinde bazen negatif etki yaratabiliyor” diyor.

İşin püf noktası

İşe alımcılara göre adayların birçoğu şirketi ve pozisyonun gerekliliklerini iyi araştırmıyor. Ücret konusunda ise doğru bilgiye ulaşmakta zorluk çekiyor. Ücret seviyeleri farklı göstergelere göre değişkenlik gösteriyor. Güvenilir yayınların her yıl yaptıkları ücret araştırmalarının sonuçları ve ücret araştırma şirketlerinin yıllık raporları bu konuda yardımcı olabilir. Kişinin net ve dürüst olması, teklifin üzerinde bir beklentisi varsa bu talebinin gerekçelerini firmaya sunabilmesi bekleniyor. Bu gerekçeler, eğer çalışıyorsa mevcuttaki ücret paketi, sahip olduğu yetkinlik ve beceriler, kanıtlanmış başarıları (örneğin satışları yüzde 20 oranında arttırmış olması) ve işe başlaması durumunda firmaya yapacağı katkılar gibi konular. Bunların dışında ücret talebinde bulunmadan önce şu kriterleri gözden geçirmekte yarar var:

– Deneyim ve eğitim: Bitirilen okul ve deneyimlerinin tutarlılığı (aynı konuda olması) kişinin alanında uzmanlaşma seviyesini belirler. Bu da maaş ortalamasına yansıyacaktır.

– Başvurulan pozisyonun unvanı: Eleman, uzman, uzman yardımcısı… Hepsinin maaş derecesi ayrı.

– Ekonomik durum: Başvuru yapılan sektörde o dönem finansal bir durgunluk yaşanıyorsa beklentiyi fazla yüksek tutmamalı.

– Başvurulan şirket: Gerçekten kurumsal bir şirket ise maaş pazarlığı yapmanız pek mümkün olmayabilir. Maaş politikaları her derece için bellidir.

– Yan faydalar: Kurum size eğitim, ikramiye, özel sağlık sigortası, bireysel emeklilik katkı payı gibi yan faydalar sunuyorsa bunları da dikkate almalı.

Kaynak: Hürriyet İK

Reklamlar
  1. Eylül 13, 2013, 14:14

    Reblogged this on yasarnorman.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: