Başlangıç > En Çok Okunanlar, Haber, İnsan Kaynakları > Habertürk IK ekinde yayınlanan “Yapı Sektöründe Insan Kaynakları” konulu röportajım

Habertürk IK ekinde yayınlanan “Yapı Sektöründe Insan Kaynakları” konulu röportajım

IMG_1876

  • Hizmet verdiğiniz firmalara hangi çözümleri sunuyorsunuz? Gelecek dönemde yapı sektöründe insan kaynakları adına bizleri neler bekliyor?

Hizmet verdiğimiz firmalara öncelikle Eleman Secme ve Yerleştirme Hizmeti veriyoruz. Ayrica Yapilink.com ve 1insaat gibi sektorel portallarımız üzerinden iş ilanı ve benzeri sektörel ilanları yayınlama imkanı da sağlıyoruz. 2008’den bu yana 100’ün üzerinde inşaat firmasına 400’ün üzerinde orta ve üst düzey eleman yerlestirdik.

Yapı sektörü ağırlıklı olarak proje bazlı çalışılan, işe alım ve proje bitiminde işten çıkarmaların yoğun yaşandığı bir sektör. Diğer sektörlere oranla yapı sektöründe 1 yıl içinde işe giren/çıkan insan sayısı çok daha yüksektir. Son yıllarda yurticinde özel sektör ve kamu projelerindeki artış, yurtdışında ise öncelikli iş yaptığımız Ortadoğu, Türki Cumhuriyetleri ve K.Afrika ülkelerindeki altyapı/üstyapı yatırımlarının artması, kentsel dönüşüm proleri yapı sektöründe büyümeyi tetikleyecek ana etkenler. Sektörün büyümesine paralel yapı sektöründe insan kaynakları hizmetlerine yönelik talep de artacaktır. Önümüzdeki dönemde bizim gibi yapı sektörüne yönelik eleman seçme ve yerleştirme hizmeti veren firmaların sayısının artacağını düşünüyorum.

  • Bu yıl yapı sektöründe en çok hangi pozisyonlara adaylar yerleştirildi? İşe alımlarda adaylarda aranılan özellikler neler?

Yeni bir proje başladığında ilk aranan pozisyon Proje Müdürü oluyor. Son bir yılda projelerin artışına paralel olarak Proje Müdürü pozisyonunda çok yerleştirme yaptık. En çok aradığımız ve beraberinde yerleştirdiğimiz pozisyonları söylemem gerekirse öncelikle Planlama Mühendisleri, Teknik Ofis Mühendisleri, Şantiye Dizayn Ofis Mimarları diyebilirim. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasındaki değişiklikle birlikte özellikle C sınıfı sertifikali İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı taleplerinde ciddi bir artış oldu. Yapı sektöründe işe alımlarda yurtdışı projeler için her pozisyonda iyi İngilizce bilgisi aranıyor. Yeni mezun aranmıyorsa tüm pozisyonlarda min 5 yıl mesleki tecrübe isteniyor. Kurumsal inşaat firmalarında çalışmış olmak, çoğu zaman mezun olunan okulun daha önüne geçebiliyor. Yüksek Lisans-Doktora öncelikle aranan özellikler değil.

  • Yapı sektöründe işe alımlar hangi dönemlerde yoğunlaşıyor?

Yapı sektöründe işe alımlar ağırlıklı olarak ilkbahar ve yaz aylarında artış gösteriyor. Özellikle iklim koşullarının olumsuzluğundan dolayı şantiyelerin en düşük verimlilikle çalıştığı Ocak ve Şubat ayları ise işe alımların en az olduğu aylar. Uzun bayram tatilleri, yılbaşı tatilleri de işe alımların hız kestiği dönemler.

 

Reklamlar
  1. Temmuz 9, 2013, 07:39

    Başarılarınızın devamını dilerim

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: