Başlangıç > Haber > İzmir’in Akciğerine AVM Saldırısı!

İzmir’in Akciğerine AVM Saldırısı!

Türkiye’deki çevre mücadelesi, alışveriş merkezine (AVM) dönüştürülmek istenen Gezi Parkı mücadelesiyle ivme kazanırken, İzmir’in “akciğerlerinden” İnciraltı, göz göre göre yok edilmek isteniyor.

Cumhuriyet’in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 650 hektarlık İnciraltı bölgesi için hazırladığı imar planında, 300 bin metrekarelik alışveriş merkezi ve ticaret alanı bulunduğu ortaya çıktı. Kentin EXPO 2020 adaylığının bu talana kılıf olarak kullanıldığını vurgulayan meslek odaları, yağmayı davalarla engellemeye çalışıyor. Ayrıca Doğuş Grubu’nun, İnciraltı’nın hemen yanı başındaki Üçkuyular’da yapmak istediği AVM için de 100 bin metrekarelik alanda arsa topladığı biliniyor.

İnciraltı Koruma Amaçlı İmar Planı’nda 300 bin metrekarelik ticaret merkezi yeri ayrıldığını belirten ŞPO İzmir Şube Başkanı Nehir Yüksel, EXPO bahanesiyle bölgenin yapılaşmaya açılmak istendiğini söyledi. Ticaret yoğunluğunun ve yatak sayısının bölgenin taşıma kapasitesinin çok üzerinde olduğunu vurgulayan Yüksel, “Sermayenin kâr güdüsüyle yaptığı müdahalelerle, yaşanabilir bir gelecekten uzaklaştığımızı ne zaman göreceğiz” diye sordu.

SİT alanında EXPO

Mimarlar Odası İzmir Şubesi de İnciraltı’nın EXPO için yok edildiğini ve bölgede alışılmadık büyüklükte AVM’ler için yer ayrıldığı uyarısını yaptı. EXPO 2020 Yönlendirme ve Yürütme Komitesi tarafından hazırlanan EXPO alanını anlatan tanıtım filminde, kent ormanının ve doğal SİT alanlarının da imara açıldığının görüldüğünü belirten Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal, şunları söyledi: “Bu filmde kent ormanı yok edilirken, flamingoların yaşam alanı olan lagün gösteri alanına dönüştürülüyor. İzmir kenti aldatılıyor. AKP, kent içi yeşil alanları, korunması gereken yerler olarak değil, potansiyel yapı alanları olarak görüyor. Neoliberal zihniyetin en büyük hedefi, kentlilerin özgürce kullanabilecekleri yeşil alanlar ve diğer kamusal alanları, mimarlık ve planlama enstrümanlarını kullanarak ticari kimliğe büründürmek, kentlilerin özgürlüklerini elinden almak ve tüketim döngüsünü yeniden kurmaktır.”

Kaynak: yapi.com.tr Cumhuriyet Gazetesi

Reklamlar
Kategoriler:Haber Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: