Başlangıç > En Çok Okunanlar, Haber > AKM’nin Yıkılması Yasal Olarak Mümkün Değil

AKM’nin Yıkılması Yasal Olarak Mümkün Değil

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile ilgili açıklamalarına yanıt verdi. Mimarlar Odası, “AKM’nin yıkılması yasal olarak mümkün değildir” dedi.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın AKM’nin yıkılıp yerine opera binası inşa edileceği yönündeki açıklamalarına karşılık verdi.  Mimarlar Odası, Başbakan’ın açıklamalarının bilimsel ve hukuksal dayanağının bulunmadığını belirterek, AKM’nin yasal olarak yıkılmasının mümkün olmadığının altını çizdi.

İşte Mimarlar Odası’nın yaptığı açıklama:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 6 Haziran 2013 tarihinde Tunus’ta “AKM yerine opera binası yapacağız” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Tarihi yapı ile ilgili yapılan açıklamanın hiçbir bilimsel ve hukuki dayanağı bulunmadığı gibi yıkılması yasal olarak da mümkün değildir.

1. AKM korunması gereken 1. Derece Anıtsal Yapı niteliğinde olup özgün niteliklere sahiptir:

· AKM’nin Türkiye’nin 1970’li yıllarda, kültürel etkinliklerin en yoğun olduğu kentinde, toplumun kültürel gereksinmelerinin karşılanması için tasarlanan bir yapı olması, bir tasarım anlayışını yansıtması, dönemin yapım teknolojilerine sahip olması, özetle toplumun kültürel yaşamını mekâna yansıtması nedeniyle Belge Değeri vardır.

· AKM’nin fiziki olarak İstanbul kentinin belleğinin bir parçası olarak Kimlik Değeri vardır. AKM ayrıca sadece İstanbul kent sakinlerinin değil, tüm ülke insanlarının belleğinde olan, şu veya bu nedenle tüm toplum katmanları tarafından kullanılan ve bilinen bir yapıdır.

· AKM, yapıldığı dönemin tasarım, mimari ve teknoloji anlayışını yansıtması açısından Mimari Değer’e sahiptir.

· AKM, toplumun gereksinimlerini halen karşılayabilmesi açısından İşlevsel ve Ekonomik Değer’e sahiptir.

· AKM’nin yapıldığı 40 yıldan fazla süredir kendisine çağdaş toplumda bir yer bulabilmesinden kaynaklanan Süreklilik Değeri vardır.

· AKM’nin kültür varlığı olması tartışılmayan birçok yapıdan çok daha fazla belleğimizdeki değişik olaylarla ilişkisi bakımından Anı Değeri vardır.

· AKM, bunun da ötesinde çok önemli bir Simge Değeri’ne sahiptir.

· AKM’nin Özgünlük Değeri vardır.

2. AKM, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı ile 1. Derece anıtsal yapı olarak tescil edilmiş ve güvence altına alınmıştır.

3. AKM, 9. İdare Mahkemesi’nin aldığı kararla -korunması ve aslına uygun olarak restore edilmesi- yargının güvencesi altındadır.

4. 20.12.2009 tarihinde Mimarlar Odası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Bakanlığı arasında yapılan protokole göre tarihi eserin aslına uygun olarak restore edilmesi karar altına alınmıştır.

AKM sadece bir bölümü verilmeye çalışılan bu değerleri ile “kültür varlığı” olma niteliğini birçok başka yapıdan daha fazla hak etmiş bir yapıdır ve onun ülkenin yaşamından kopartılması tüm bu değerlerin de yok sayılacağı anlamına gelir. Bu yaklaşım, koruma kuramının temel dayanaklarının inkâr edilmesidir. Ayrıca Koruma Kurullarının aldıkları tescil kararlarının bu kadar kolayca ve böylesi politik baskı sonucu kaldırılması, her türlü kararın zaman içerisinde tartışmalı olacağı anlamına gelecektir.

Bütün bu neden, dayanak ve kararlara rağmen Başbakan’ın AKM’nin yıkılacağı yönünde açıklamalar yapmasını bilimi, hukuku, ve yargı kararlarını yok sayan bir tutum olarak değerlendirmekteyiz.

Kaynak: http://www.yapi.com.tr/Haberler/akmnin-yikilmasi-yasal-olarak-mumkun-degil_109508.html

Reklamlar
Kategoriler:En Çok Okunanlar, Haber Etiketler:,
 1. Haziran 18, 2013, 20:16

  Tek doğru yaptıgı ıstır ben şahsen yıkılmasına taraftarım

  Mujdat Guler 407-590-4280 407-701-0232 0532-179-7415 0212-330-3309 Mg@novagroupusa.com Mujdatg@rehamedın.com iPad’imden gönderildi

 2. çoşkun kara
  Haziran 19, 2013, 16:22

  çok komik.böyle bir çirkin binanın koruma altına alınmasına inanamıyorum.taksime hiç yakışmıyor ve sırf anısı var diye hamde bir bir mimar böyle çirkin bir yapı için mimari değeri var diyorsa bunun tek sebebi fanatik ideolojik fikirleridir

 3. Ahmet Bayer
  Haziran 27, 2013, 15:20

  Tam o Bostancı dolmuşlarının kalkış yerinin yanında bir bina var esas.. Yıllardır insanlar Taksim Meydanına gelir AKM’ye laf eder laf eder sonra o alakasız binanın önünden dolmuşa atlar gider.. Gümüşsuyu çıkışında da ahım şahım bi bina yoktur öyle.. Ama hep AKM konuşulur. O kadar çirkin bir binadır ki işadamı kültür bakanına görünümü değişmemesi kaydıyla yenilenmesi için 30 milyon dolar hibe etmiştir..

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: