Başlangıç > İnsan Kaynakları > 2025’te ofislerde ne tür teknolojiler kullanılacak?

2025’te ofislerde ne tür teknolojiler kullanılacak?

Intel araştırmacıları, Future of Knowledge Work – Bilgiye Dayalı İş Dünyasının Geleceği adlı bir çalışma yaptı. Çalışmaya göre 2025 yılında teknoloji hayatımıza çok daha yoğun girecek ve hayatımızdaki etkileri artacak. Ofisler yine var olacak ama çok daha farklı yerlerden çalışılabilecek. Araştırmaya göre 2020’ye girerken 15 milyon yeni iş ortaya çıkacak.

Intel’in Amerika ofisi gelecekte teknolojinin kullanımıyla ilgili Bilgiye Dayalı İş Dünyasının Geleceği adlı bir araştırma yaptı. Fütüristlerin, antropologların yer aldığı bu ekipte hem sosyal hem teknolojik açılardan bizi nasıl bir geleceğin beklediği tartışıldı. Bu çalışmaların amacı geleceği öngörmeye, geleceğin ürünlerini tasarlamayı çalışmak. Intel’de sadece fütürist ve antropologlar değil bilim kurgu yazarları da çalışıyor. Yaratıcılıklarını kullanarak gelecek yıllarda nasıl teknolojiler, ürünler kullanılacağını hayal ediyorlar. Hatta tek işleri bu. Trendeler nereye doğru gidiyor, insan ve teknoloji etkileşimi nasıl, bu sosyal hayatı nasıl etkiliyor, 10 sene sonra çalışma hayatı, insan ilişkileri, insanlar ve makineler arasındaki etkileşim nasıl olacak gibi konular üzerine çalışılıyor. Bütün çalışmalarının bu öngörüler üzerine ilerlediğini belirten Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, ultrabook’un USB’nin ve wi-fi, bluetooth’un da bu öngörüler sonucunda ortaya çıktığını söylüyor.

Gelecekle ilgili öngörülerin paylaşıldığı son çalışma 2012 yılının ekim ayında yapılmış. Bu çalışmada iş hayatının 2020-2035 yıllarında teknolojiden nasıl etkileneceğine dair fikirler de yer alıyor.

Bunu yaparken 1990’lardaki iş dünyasından başlanmış. Sadece telefonun olduğu bir ofisler, siparişlerin mektupla verildiği dönemler incelenmiş. 2000’lerde teknoloji hayatımıza hızlı bir şekilde girdi. Bu süreçte teknoloji ve internet yaygınlaştı, daha taşınabilir oldu ve insanlar interneti, teknolojiyi hayatlarının önemli bir parçası olarak konumlandırdı. Teknolojinin gelişmesinin sadece insan hayatını değil ürünleri, hizmetleri de etkilediğini belirten Aydın, teknolojiyi ilk etapta sosyal ve ekonomik seviyesi yüksek insanların kullandığını, şimdi ise herkes tarafından benimsendiğini söylüyor: “Dünyada 8 milyar internete bağlı cihaz kullanılıyor. 2020’de en tutucu tabir ile bu cihazların sayısının 20-30 milyar olacağı söyleniyor ama bizim beklentimiz 50 milyar cihazın etrafımızda olacağı. Bugün Google, gözlük çıkarıyor. 10 sene sonra belki lens olacak.”

Video konferanslar 3 boyutlu olacak

Peki teknolojinin iş hayatına etkisi nasıl olacak? Aydın’a göre, ofisler çalışılan yerler olmaktan çıkacak. Bunun yerine ofisler, projelerin tartışıldığı, zaman zaman bir araya gelinen, hayatları kolaylaştıran yerler olacak. “10-15 sene önce ofiste masa sandalye olur, çalışma orada icra edilirdi. Artık çalışma her yerde icra edilebiliyor. Evde de çalışabilirsiniz. Ürettiğiniz sürece, işi yaptığınız sürece sorun yok” diyen Aydın, 2020’ye gelindiğinde ofislerin yine olacağını ama dağınık yapıda da olabileceğini söylüyor: “Farklı lokasyonlarda olabilecek. Kalıcı ofis olmak mecburiyetinde de değil. Proje bazlı ofisler olabilir, insanlar projeyi tartışmak için, sosyalleşme, konuşma ihtiyaçlarını gidermek için bir araya gelebilirler. Bunu yapmak için de ofisler olacak.”

Teknolojinin gelişmesiyle toplantılar, video konferanslar da teknoloji sayesinde 2 boyutlu olmaktan çıkacak.

10 sene sonra 3 boyutlu, fiziksel ortamları simüle eden, herkesin masada oturuyormuş gibi ortamların yaratılacağını belirten Aydın, insanların fiziksel olarak bir araya gelemediği durumlarda bu şekilde toplanılabileceğini söylüyor: “Ofisler de yavaş yavaş şekil değiştiriyor. Eskiden ofis dendiğinde kübikler, odalar geliyordu akla. Şimdi ofisler çok daha çağdaş. Çalışmaktan keyif alınan yerler haline geliniyor. 2020’ye gelindiğinde yaratıcılıkların konuştuğuı, fikirleri ortaya çıkarmaya, ihtiyaçlara yönelik ofisler tasarlanacak.”

Teknoloji istihdam yaratıyor

Düya nüfusunun artmasıyla iş alanlarındaki ihtiyacın da artacağını belirten Aydın: “Amerika’da 2020’ye giderken 15 milyon yeni iş yaratılacak. Bu 15 milyon yeni işin 9,5 milyonu hali hazırdaki eğitim gören gençler tarafından karşılanacak. Şu an var olmayan, teknolojiyle ilgili yeni işler bunlar. 2020 yılına gelindiğinde işlerin yüzde 80’i teknolojiye dokunularak yapılacak. Bilgisayar kullanmadan iş yapamayacağız. Otomasyona geçmek farz oldu. İnsanların katma değerinin az olduğu işleri otomasyona tabi tutup o şekilde yapmak hem daha ekonomik hem daha mantıklı. Oradan açığa çıkan insanların yetkinliklerini yukarı çıkarıp şirketlerin ihtiyaç duyduğu alanlara yönlendirmek gerekiyor.”

Araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan biri de teknolojinin yarattığı istihdamla ilgili. Teknoloji bir yandan otomasyonu getiriyor ama teknoloji sayesinde ürün hizmet ve servislerin sayısı arttığı için istihdam açığı da oluyor. Araştırma 15 milyon yeni istihdam yaratılacak, 9,5 milyonu gençlerle sağlanacak diyor. Kalan 5,5 milyonluk istihdam açığının karşılanması için de çeşitli modellerin uygulanması planlanıyor. Ya göçmen alınacak ya insanların emekli olduktan sonra da çalışması sağlanacak veya lisedeyken, üniversitedeyken çalışmaya teşvik edilecek. Bunlara ek olarak part time işlerin sayısının artması da düşünülüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün insanların fiziksel olarak çalışabilme yaşını 70’e uzadığını belirten Aydın, bundan sonra 3 jenerasyonun bir arada çalışabileceğini söylüyor.

“Kendi işimi kuracağım” diyenler artıyor

Bundan 10-15 yıl önce telefonlara uygulama yazmak diye bir iş yoktu. Bugün ise sadece uygulama yazarak para kazanabilen insanlar var. Yani teknoloji yeni iş kolları çıkarıyor. Gençlerin artık mezun olurken büyük bir şirkete girip çalışacağım hayalinden vazgeçip kendi şirketlerini kurmaya yöneldiklerini belirten Aydın, bilgiye dayalı iş yapan gençler yaratmak gerektiğini söylüyor: “İlkokul ve ortaokul seviyesinde öğrencileri 21. yy yetkinlikleriyle donatıp, bilgiye dayalı iş yapma konusunda hazırlıyorlar. İlkokul 5’ten itibaren yazılım, kodlama dersi veriliyor.”

2020’de öne çıkacak bir başka konu açık inovasyon. İleride inovasyon artık sadece bir grubun yapacağı bir şey olmayacak. Şirket içinde de yapılması gerekmiyor. Mesela bir ürün tasarlanıyor, bu yapılırken yalnızca ar-ge departmanı değil, finans departmanından da o ürünü kullanan bir kişi gruba katılıp fikirlerini söyleyecek, açık inovasyona katılacak.

Teknoloji ileride çalışanların sırtından yük alacak. Örneğin bir toplantıda konuşurken not almanız gerekmeyecek, cihazlar her şeyi kayıt altına alacak. Zamanla işlerin angarya kısmından kurtulup sadece insani yönlerimizi, duygularımızı, beynimizi kullacağız. Böylece yaratıcılık daha çok öne çıkacak.

Aydın’ın gelecekle ilgili bir başka öngörüsü ise dijital asistanların olacağı yönünde. Aydın’a göre bu dijital asistanlar, bizim için sanal alemde çalışan ve hayatımızı koordine eden cihazlar olacak. Mesela ofise geldiğinizi haber verecek veya 3 gün sonra eşiniz doğum yapacaksa programınızı ona göre ayarlayacak. Bununla birlikte kişisel dataları toplayıp bunları değere dönüştürecek.

Veri madenciliği önem kazanacak

Gelecekte bilgiye dayalı mesleklerin öneminin artacağını belirten Aydın, gençlerin gelişen teknolojiyle birlikte kendilerini rekabet ortamında bulacağını söylüyor. Bilgiyi bulmak, bilgiye ulaşmak artık çok kolay olduğu için bilgiyi değere dönüştürebilenler öne çıkacak. Bunu yapabilen kişilerin yetenek olarak görüleceğini ve şirketlerin bu kişilerin peşinden koşacağını belirten Aydın, dijital tasarım yapabilenlerin de öne çıkacağını söylüyor: “10 sene önce cep telefonları bu kadar yaygın değildi. Şimdi yeni normal, teknolojiyi kullanmak, sosyal medyayı kullanmak. 10 sene sonra bunları daha çok kullanacağız. Teknolojinin gelişmesiyle kendimize ayırdığımız zaman da artacak. Birkaç sene sonra dil bariyeri de ortadan kalkacak. Simultane çeviriler yapılabilecek. Gençlere müthiş bir görev düşüyor. Kendi yetkinliklerini üst seviye çıkarmaları, belli alanlarda kendilerini derinleştirmeleri lazım. Teknolojiyi çok iyi kullanmaları gerekiyor. Bunu yapamayanların iş hayatında kalması ve başarılı olması mümkün değil.”

Kaynak: Hürriyet İK  Zeynep MENGİ

Reklamlar
Kategoriler:İnsan Kaynakları Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: