Başlangıç > Video > Taksim Meydan Düzenlenmesi (Video)

Taksim Meydan Düzenlenmesi (Video)

Reklamlar
Kategoriler:Video Etiketler:,
 1. Ferruh Gençer
  Şubat 20, 2012, 20:47

  Yine yukarıdan dayatılan, ayrıntılarını kimsenin bilmediği, anlamsız bir rekonstrüksiyon projesi ile karşı karşıyayız. Taksim Meydanı tabii ki yayalara açılsın, trafiğin de yeraltına alınması düşünülebilir, ama Taksim Kışlası’nın yeniden yapılmasının ne anlamı var?
  Bu meselenin tartışıldığı bir platform var. Duyarlı hemşerilerimizin izlemesi ve katkısı çok yararlı olacaktır: http://www.taksimplatformu.org

 2. Sedat Erkal Dikmen
  Şubat 22, 2012, 23:02

  sayin Gencer sizinle ayni fikirdeyim Taksim kislasinin yeniden yapilmasi buyuk sacmalik orayi Kadikoy deki Ozgurluk parki gibi yaparlarsa betonlarin arasinda kaybolan insanlar
  biraz

 3. Şubat 23, 2012, 20:42

  cılgın projeye benzemesinde

 4. oktay tesar
  Şubat 24, 2012, 17:51

  Bu Projeyi ilkokul çocuklarına mı yaptırdılar?

  • oktay tesar
   Şubat 24, 2012, 17:54

   Bu projeyi ilkokul çocuklarına mı yaptırdılar.

 5. Şubat 25, 2012, 07:28

  İçimden bir ses bu düzenlemenin finansmanın Yeni Taksim Kışlasını özel sektöre devredilerek karşılanacağını söylüyor nedense. Böylece Taksimin ortasında dev bir otel-AVM kompleksi ile baş başa kalacağız herhalde…

 6. M.Fatih Gemicioğlu
  Şubat 26, 2012, 13:28

  Plan güzel ama, 1938 yılında orada bulunan binaları, beton yığını olarak oraya dikmek niye?
  neden yeşil alanlardan insanlar mahrum edilmek isteniyor? çokmu yakışmış yani o binalar oraya? Ben Taksim parkının dahada büyütülmesinden yanayım. İnsanlar huzur içinde yeşil alanlarda gezebilmeli nefes almalı. O beton binaları oraya dikerek bizleri boğmuş olacaksınız.
  Geri kalan plan çok güzel.

 7. Dr. Azmi Guran. Prof.Eng.Emeritus (U of P)
  Şubat 27, 2012, 16:54

  Gayet guzel gorunuyor. Fakat trafigin yerin altina girmesiyle eksozdan cikan gazin disariya aktarilmasi muhim. Tuneli yapan, bunuda dusunur. Kisa tunel icin bu dusunulecek mesele degil, ama 1200 m uzunlukta tunel icin bilhassa sik sik kesilen elektrik bas belasi olmaz mi?

 8. Ceyhun Kara
  Şubat 28, 2012, 11:30

  Cok guzel duruyorda bunu yapacak para varmi ondan bahsedin. Yoksa hersey kagit uzerinde hem cok guzel hemde cok kolay gorunur.

 9. Şubat 28, 2012, 12:34

  Taksim gezisi cercevelenmis bir has bahçe olmuş . Meydanında böylece doğaya açılan ona nefes da aldiran tarafi kapatılmış oluyor . Böylece meydan nefessiz kalıyor bırakılıyor .beton yığının icine insanları hapset hadi gezinin dolaşın de . Yazın sıcağında serinleyelim diye herhalde meydana kar yağdırırlar .bu düzenlemede insan unutulmuş para ve rant kaygısı on plana alınmış .alt geçit gerekli ama su haliyle paraya servis veriyor.

 10. Cihan
  Mart 1, 2012, 00:33

  1. Devamli arabalarin dolandığı bu simulasyonda yayalar nerede? Taksim’e yaya olarak cıkamayacağımızı böylece simulasyonun kendi itiraf ediyor teşekkür ederiz .)! Harbiye Kongre Vadisi gibi olacak o alan, insansız,ıssız
  2. Alttaki arabalar metro uzerinden geçecek di mi? Yükseklik? fazla yüksek olamaz. Peki, bu kadar egzos içinde duraklarda boğulmayacaksak hava delikleri olmalı.Yayaların yürüdüğü alanda bacalar olacak demektir,bacalı meydan hayırlı olsun!
  3. Topçu Kışlası 1. sınıf tarihi eser olarak tescil edilecekmiş,böyle koruma kuruluna can kurban, 1. sınıf eser ortada yok,tescili var!
  4.Mesele Kışla’dan da öte, çok önemli 1 kamusal alan yok ediliyor.Kentlerin sesleri kamusal alanlardan duyulur,kamusal alanlarını kavşaklara teslim etmiş 1 kent demokrasiden yoksun 1 kenttir.
  3 Mart’ta BU UCUBEYE PROTESTO ICIN TAKSIM MEYDANINA
  MEYDANIN SAHIBI BIZ KENTLILERIZ
  HEPIMIZ TAKSIMDEYIZ
  Cihan Uzunçarşılı Baysal

 11. Mart 1, 2012, 11:55

  Bir kentin meydanları, o kentin tarihini de yaşatır ve geleceğe taşır. O kent İstanbul ise daha da önemlidir, çünkü Türkiye’nin tarihini, anılarını, anıtlarını ve kimliğini belirler. Taksim Meydanı ise yalnızca bir meydan değildir. O meydanda, Cumhuriyet’in kuruluş çabasını anlatan anlamlı bir Atatürk anıtı, 1 Mayıs katliamı anıları, 78’liler anıtı vardır. Emperyalizme karşı çıkan 68’lilerin 6.filoyu protesto eden sesleri gürler hâlâ o meydanda… Halk sesini, emekçiler hak arama çabalarını, sanatçılar karşı duruşlarını o meydanda duyururlar. Ortadan yok edilmek istenen işte tam da budur. Taksim, anılarıyla, anıtlarıyla, kimliğiyle, tarihiyle ve özgür sesleriyle var olmayı sürdürmelidir.

 12. deniz gündoğdu
  Mart 1, 2012, 12:29

  Taksim Gezi parkı her ne kadar rezil bir hale getirilmişse de megakent olduğu söylenen istanbul’un merkezi olduğu söylenen Taksim’in bu ölçekteki tek meydanının kıyısındaki parktır. Kışla, bu parkı yok edecektir.
  Koruma ilkelerine göre veri olmadan hiçbir bina yeniden yapılamaz. Çok ciddi bir kayıp, travma vb söz konusu olduğunda durum değişebilir ancak bu tartışmaya açıktır. Kimsenin de tartıştığı yok. Biri söylüyor ve oluyor. Padişah bile her şeyi isteyemezdi.
  “Kültürsüz”, “ben yaptım oldu”, “seçtirilenler” demokrasisine hoşgeldiniz. Yasaların ve düzenin işlemesinden sorumlu olan “atananlar” “seçilmişler”in zulmü altında ezildikçe, “seçilmişler”in, “atananların atanmasına ilişkin tüm denetim mekanizmalarının çevresinden dolandığı ve niteliksiz, yetersiz, donanımsız ve omurgasız kişileri “ata”dıkları sürece her şey olabilir.

 13. Mart 1, 2012, 21:47

  madem Taksim Meydani arac trafigine kapatilacak, bu otomobil gecitleri neden? sadece toplu tasima olsa, tramvay-otobus-metro seklinde bir dolasim olsa… cok mu utopik? gelismis ulkelerde bu bizim Taksim icin dusunulen alttan trafik olayini adamlar metroyla cozmus, hem de 100 yil once! gunumuze bakarsak; Bruksel cok iyi bir ornek, arac sahipleri ofkelense de kizsa da sehir merkezinden otomobilleri cikartiyorlar, cok iyi bir tramvay agiyla cozuyorlar sorunu.. simdi ben araba kullanmayi reddeden ve vergi odeyen bir vatandasim ama benim vergilerimle finansman sagladiginiz projelerde tum trafik cozumleri otomobilleri rahatlatmak icin! bunun karbon emisyonu, ‘en’ pahali benzinin ekonomik yuku ne olacak?.. insanlarin ozgurce dolasacagi meydanlar, karbon atigina karsi parklar ve asirlik agaclar icin 3 Mart’ta Gezi Parki’ndayiz. bulusmak uzere…

 14. Mart 3, 2012, 18:25

  Projeler “Ben istedim oldu!” diyerek gerçekleşmez. Önerdikleri proje neye, kaç milyon TL’ye malolacak? Bundan bahseden yok. O parayla başka neler yapılabilirdi? Onu soran yok. Bu yatırımdan hangi gelir veya tasarruf elde edilecek?

  Bu projenin üretime hiçbir katkısı olamaz. Tüketime katkısı olabilir. Belediyelerde mi tüketime aracı olmaya başlıyorlar?

 15. ipek
  Mart 5, 2012, 10:26

  bu meydan değil beton alan düzenlemesi olmuş. Kuru, kurak bir beton yığını. Yaz güneşinde yerden yüzüme vuran sıcağı bakınca hissedebiliyorum.
  İstanbullunun nefes alacağı mendil kadar yeşil alan ya var ya yok, çoğaltmak için her imkanı seferber etmek varken betonlaşmak niye?

 16. Ece Clarke
  Mart 5, 2012, 11:06

  Insanlar kostebek gibi yer altinda kosturacak.Deprem sorunu hic dusunulmemis . Kislanin yerine koyacaklari bina ne amacla kullanilacak acaba?
  Harcanacak para ekonomimize uygun mu? Gostermelik ekonomiye degil halk’in ekonomisine uygun mu?
  Ne hikmetse Hitler, Musolini, Menderes donemlerinde hep yollar yapilmistir. Kimlerin cikarina hizmet ediyor bu tur yaptirimlar acaba?

 17. celal reha özpulat
  Mart 5, 2012, 13:40

  allah akıl fikir versin.

 18. omer
  Mart 6, 2012, 21:35

  Lutfen iki agac dikin.nedir her yer beton her yer beton

 19. ozkir
  Mart 7, 2012, 16:47

  Videoda Taksim meydanında otobüs duraklarının olduğu yere yapılan ortası ağaçlıklı kare formlu bina nedir eski Topçu kışlasımı? Bütün olay o kışla binası adı altında o binayı oraya dikebilmekte, oradan o binayla bişey yapacak bunlar dertleri o.. taksim meydanının ortasını kapatmanın yegane yolu o!!
  Birde meydanın altından vızır vızır araba trafiği yapmışlar, insanlar arabalarıyla oraya vızır vızır vızır geçip gitmek için gelmiyor, arabalar oaraya durmak için geliyor, bukadar vızır vızır yol yapacağına kazıp yeraltına doğru çok katlı otopark yapsan daha doğru bir iş yapmış olurlar! ama bunların derdi başka bunların derdi taksim meydanına yukarıda bahsettiğim o binayı kondurmak!..

 20. Serdar
  Mart 9, 2012, 12:00

  Evet bir gerçek var Taksim meydanının bugünkü hali güzel değil karmaşa. Anacak bizde belediyeler düzenlemeyi betonlaşma olarak anlıyorlar. Benim karşı olduğum bu. Taksim kışlasının yıkıldığı yıllarda orada bugünkü oteller ve binalar yoktu çevre ferahmış. Şimdi zaten sıkışmış olan alana birde topçu kışlası inşaa etmek tam bir fecaat. Evet bir dönem bazı eserlerimizi koruyamamışız ne yani 19.yüzyıldaki bütün binaları tekrar mı yapacağız? bu çok aptalca…yapılacak birçok şey var, başka yerlerin ihtiyaçları var, herşey bitti bir tek topçu kışlasımı gerekti? Birçok arkadaşın katıldığı gibi evet trafik yeniden düzenlensin ama park elden geçirilerek meydan daha da ağaçlandırılarak düzenleme yapılsın bugün dünyadaki eğilim bu.Tabii yapılmak istenenler mevcut politik vizyondan etkileniyorlar mesele budur. Politika bilimin, rasyonelliğin önüne geçiyor maalesef. Bu nedenle hep belediyelerin politikadan arındırılmasını savunuyorum. Partilerin elinden alınmalılar.

 21. Mart 15, 2012, 15:30

  Deprem bolgesı olan bır sehırde 1,5 kılometrelık bır arac alt gecısının guvenlıgı nasıl saglanacaki kaldıkı buradakı beton kalıtesınınde buna dayanacagını zannetmıyorum. Ben bu sehırde heseyı alta almanın aeyhındeyım,, metroda dahıl. Ben 1937 dogumluyum bu metro meselesı ogunlerden berı tartısımıstır ama ıs deprem sorununa geldıgı zaman haklı olarak vazgecılmıstır cunku o tarıhlerde 1894 depremını yasamıs ınsanlar sag ve genctı ve neler olabılecegını bılıyorlardıve bızlerıde deprem konusunda bılınclendırmıslerdı. .Yoksa. bunları daha ıyı yapacak kısıler vardı, O zamanlar bına ırtıfaları 9,5 metre ıdı. Sonrakı, depremden bıhaber jeneraqsyon hem kat ırtıfalarını yuksettı hemde cahıl cesaretıle alt gecıtlere yoneldı, Istanbulu kalıtesız beton yıgını halıne getırdı ve hala da buna devam edılıyor. Bır depremın bu sehrı nasıl felaket alanına cevırecegını v e kacacak yer bıle bulamıyacagımızı dusunen var mı? O yuksek yuksek bınaların nasıl bır ezılmıs konserve kutusununa donusecegını hayal eden var mı ? Onun ıcın beton yıgınlarının arttırılması gostersten baska bırsey dgıldır benım nazarımda. Sehrın yesıl alanlarının korunması esastır. Fantastık ve ınsan olumlerını arttıacak projeler gerek yoktur.

 22. Nihade Hakguder
  Mart 24, 2012, 15:08

  Demek ki neymiş yazın cehennem sıcağında Taksim’ şemsiyesiz çıkılmayacak mış….

 23. Mart 28, 2012, 10:58

  Köylülüğü kesinlikle yermiyorum,Eleştirdiğim şehirli olamadıklarıdır,Bu zihniyet köylerinde çok ağaç gördüklerinden,betonu daha çok severler,Beton kafalı olmaları da ondandır sanırım.Bu aptal proje çocukluğumun geçtiği Taksim e vurulacak en büyük darbedir.

 24. ercüment cankurtaran
  Nisan 4, 2012, 17:11

  saçmalıktsunamisine bir saçmalık ilavesi daha. memleket yaz boz tahtasına döndü.yeni yapılanlara bir bakın , meymenet yok. selamiçeşmedeki meteoroloji nin kocaman yeşil alanına 3 adet 45 er katlı gökdelen yapıldı , herşeyi mahvediyorlar.

 25. Özden B.GÖKSOY
  Nisan 6, 2012, 18:58

  Rezilliğin resmi geçidi…

 26. özden deniz
  Mayıs 11, 2012, 23:35

  taksim meydanının trafiğinin alta alınması ugun bir fikir fakat asla yukarıya tek bir taş bile koyulmaması şartı ile.trafikten arınan yerler tamamen yeşil gezmek nefes almak için,büyük bir alanında bayramlarımızı kutlamak için ayrılmalı .tabi kutlanacak bayramlarımız kalırsa.para nereden bulunacak kaygınız olmasın ,satacak birşeyler kalmıştır ,hallederler.biz çok meydanları katlettik. sıra burada her halde lütfen sahip çıkalım.özden deniz

 27. Ahmet Sevil
  Temmuz 23, 2012, 15:18

  İstanbul’u çirkinleştirmek yolunda dev bir adım daha… Gerçek amacı açıkça söylenmeyen, stili karışık bir “kışla” şehrin bu bölümünün nefes aldığı tek büyücek parkı, (AKM önündeki bir karış yeşillikle birlikte) yok edecek. Bu arada İnönü Cd. (Gümüşsuyu) ürküntü verici bir tunel ağzına dönüşecek, Mete Cd. ve Cumhuriyet Cd.nin Taksime varışları da öyle…
  Abide – AKM – otel – “kışla” arasında uçsuz bucaksız granit kaplı bir çöl oluşacak.
  Milyonlar harcanarak zevksizlik, bilgisizlik, görgüsüzlük Taksimde buluşturulacak. Tüm bu çaba ve para mevcut çirkin meydanın ve bakımsız Gezi Parkının düzenlenip güzelleştirilmesinde kullanılsa çok daha akıllıca olmaz mı ?!

 1. Ekim 20, 2012, 13:54

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: