Başlangıç > Emlak, Haber > Evde haciz korkusu bitti

Evde haciz korkusu bitti

Borç yüzünden eve haciz gelmesi ve ev eşyalarının haczedilmesi artık tarihe karışacak. Vatandaşlar için drama dönüşen ev eşyalarını haczetme olayına son verecek uygulama İcra İflas Yasa Taslağı’ndaki değişiklikle hayata geçirilecek. Adalet Bakanlığı’nın uzun süre önce hazırlayıp kurumların görüşe açtığı İcra İflas Yasa Taslağı’nda bazı değişiklikler yapılarak Bakanlar Kurulu’na sunulur hale geldi. Paket kapsamında 8 milyon civarında dosyanın düşmesi sağlanarak hem yargının yükü azaltılacak, hem de evlerine icra gelecek korkusu yaşayanlar rahatlayacak. İlk Bakanlar Kurulu’nda ya da en kısa zamanda ele alınıp Meclis’e sevkedilmesi beklenen paket kapsamında, İcra İflas Yasası’nın 30 maddesi değiştirilecek.

7 MİLYON DOSYA DÜŞECEK
Öncelik olarak icra dairelerinde para alışverişi kalkacak. Parasal işlemler banka aracılığı ile yapılacak. Vatandaşları kedere boğan ev eşyalarına haciz konulması uygulamasına son verilecek. İcra memurları evlere gelip televizyon, buzdolabı, koltuk ne varsa alıp götüremeyecek. KOBİ’lerdeki üretimin durmasını önlemek için buralardaki üretim araçlarına haciz yasağı konulması da gündemde. İcra İflas Yasası’nda yapılacak değişiklikle, icra dairelerinde bulunanlarla birlikte toplam 7 milyon dosya düşmüş olacak. Yani, 7 milyon hane icradan kurtulacak.

Zübeyde YALÇIN

Kaynak: www.1insaat.com.tr

Kategoriler:Emlak, Haber Etiketler:, , ,
 1. Ocak 10, 2012, 12:42

  efendim bir arkadaşıma olan 1400 euro borcum yüzünden icraya verildim.işim ve sigortam yok.tek malvarlığım üzerinde yattığım döşeğim ve üstümdeki elbiselerim.sonum neolur?

 2. Ocak 31, 2012, 23:15

  ev eşyası hacizlerinin ev halkını mağdur etmekten ve komşulara karşı rezil etmekten başka faydası yok.haciz edilen beyaz eşya ve elektronik cihazlar gelişen saniyileşmede ikinci eli olmayan eşyalar.Birde bunları depoluyorlar.depo kiraları başlıyor.depodaki eşyalar hepten kullanılamaz hale geliyor.veya teknolojisi eskiyor.imhası bile çevre sorunu yaratıyor.Evlerde kullanılan eşyanın haczinin en cok cocuklar üzerindeki etkisi fazla.Bu etki sarılamaz pisikolojik yaralar açıyor.
  Kişisel ekonomik davranışların elektronik ortamda kolayca ulaşılabildigi sistemlerin kurulması,vadeli işlem yapan kurum ve kuruluşları tedbirli olmaya yöneltecektir.
  Ayrıca faturalanmamış veya belgelenmemiş bir borc senedinin tahsili icra dairelerincede kabul edilmemeli.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: