Başlangıç > Haber, Mega Projeler > İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Japonlara İhale Edildi

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Japonlara İhale Edildi

Gebze-İzmit Körfez Geçişi-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinde dün bir aşama daha kaydedildi ve İzmit Körfez Geçişi asma köprüsü yapımı Japon Ihı-Itochu konsorsiyumuna ihale edildi.
İnşaat sözleşmesi düzenlenen törenle imzalanan Dilovası ile Hersek burnu arasında yapılacak çelik asma köprü, 3 bin metre uzunluğunda ve bin 700 metre orta açıklığı ile dünyanın en uzun açıklıklı ikinci köprüsü olacak ve 38 ayda (2015 yılında) tamamlanacak.
1,1 milyar dolara mal olacak asma köprünün tamamlanmasıyla halen feribotla 60 dakika olan İzmit Körfez geçişi süresi 6 dakikaya inecek ve böylece Topçular-Eskihisar arasında arabalı vapurla geçiş için yaşanan sıkıntılar da ortadan kalkmış olacak.

YAPIM ÜSSÜ BURSA…

İzmit Körfez Geçişi Köprüsü Otoyol projesinin bir parçası.
Projede ayrıca 377 kilometre otoyol, 44 kilometre bağlantı yolu, toplamı 18 bin 212 metreyi bulan 30 adet viyadük, toplam 7 bin 395 metre uzunluğunda 4 adet tünel, 209 adet köprü, 18 adet gişe alanı ve 7 adet park alanı yapımı yer alıyor.
Tüm bu çalışmalar sona erdiğinde de İstanbul-İzmir arası seyahat süresi 3,5 saate, Bursa-İstanbul arası seyahat süresi 1 saate, Bursa-İzmir arası seyahat süresi de 2,5 saate inecek.
Sözleşmeye göre 7 yılda tamamlanması öngörülen projenin her ne kadar 5 yılda bitirilmesi sözü alınmış olsa da, hele hele 4 yılda bitirilmesi gibi bir olasılık pek mümkün görünmüyor ve en az 5,5 yıl süreceği hesaplanıyor.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin Yap-İşlet-Devret modeli ile tek seferde gerçekleştirilecek en büyük projesi olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun 6 milyar dolara ihale edilmesine karşın, KDV ve faizlerle birlikte toplam bedelin 9 milyar doları bulması bekleniyor.
Bu arada önemli bir ayrıntıyı aktarayım.
İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil otoyol projesi ile ilgili yapım ve işletme çalışmaları Bursa’da kurulan “Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü” tarafından yürütülecek. Bölge Müdürlüğüne atama yapıldı ve bu göreve halen Karayolları 14.Bölge Müdürlüğü görevini de yürüten İsmail Kartal getirildi.

 

Kaynak: Bursa Hakimiyet

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: