Başlangıç > Haber > Afrika’nın en güvenli ülkesi Fas, Türk işadamlarını yatırım için bekliyor

Afrika’nın en güvenli ülkesi Fas, Türk işadamlarını yatırım için bekliyor

Türk-Fas İşadamları Derneği (TÜFİAD) Genel Sekreteri Gökmen Ertaş, Fas’ın Afrika kıtasının en güvenli ülkesi olduğunu belirterek Türk işadamlarına yatırım çağrısında bulundu. Ülkenin hızla gelişmekte olduğunu ifade eden Ertaş, “Fas’ta özellikle emlak, inşaat, gıda, ev tekstili ve tarım gibi ana dallarda ciddi eksiklikler bulunuyor. Fas’ta tam bir Özal dönemi yaşanıyor.” dedi.
Türkiye-Fas Ticaret ve Yatırım Forumu, Balıkesir Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) ve TÜFİAD organizasyonunda dünyaca ünlü liman ve ticaret şehri Kazablanka’da düzenlendi. Kenzi Tower Hotel’deki foruma Türkiye’nin Fas Ticaret Müşaviri Selami İncekara, Kazablanka Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ali Bouftass, GESİAD Sanayi Komisyonu Başkanı Emrah Şenel, TÜFİAD Genel Sekreteri Ertaş, Türk ve Faslı işadamları katıldı. Balıkesir’in özel sektör temsilcilerinden oluşan 31 kişilik heyet, 8-11 Nisan 2011 arasındaki forumun ardından 163 Faslı işdamıyla toplam 300 iş görüşmesi yaptı ve toplam 1 milyon euroluk iş anlaşması imzaladı.
Forumda konuşan Genel Sekreter Ertaş, derneğin dört yıl önce Türk ve Faslı işadamlarına yardımcı olmak için kurulduğunu söyledi. Ertaş, “Fas ile Türkiye arasındaki ticaret işlem hacmi 1,3 milyar dolardır. Hedefimiz, bunu iki katına çıkarmak. Toplamda 140 üyemiz var, yüzde 80’ini Faslılardan oluşuyor. GESİAD’a üye işadamlarımızla görüşmeler çok verimli geçti. 163 Faslı işadamıyla 50 kadar iş anlaşması yapıldı.” dedi.

‘KAZABLANKA TRAMVAY İHALESİNİ ALDIK’
Derneğin faaliyetleri hakkında bilgiler veren Gökmen Ertaş, son yıllarda ciddi iş anlaşmaları yaptıklarını vurguladı. Bu kapsamda Kazablanka tramvay ihalesini aldıklarını vurgulayan TÜFİAD Genel Sekreteri, “Bunun yanında birçok firmamız da burada çok sayıda şube açtı. Türk işadamlarının, Afrika’yı gündemlerine almasını istiyoruz. TUSKON kurulmadan önce Afrika ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi toplamda 250 milyon doları geçmiyordu ancak 5,5 yıl içinde 25 milyar doları buldu. Organizasyonlarımız devam edecek, işadamlarımızı buraya bekliyoruz. Fas’ın sanayisi var ancak çok yeni. Yatırım için ciddi devlet teşvikleri bulunuyor. Örneğin 2006 yılında imzalanan Gümrük Ticaret Anlaşması gereği her yıl gümrük oranları yüzde 10 düşüyor. 2017 yılında bütün ürünlerdeki gümrük vergileri yüzde 0’a düşecek ancak beş yıl sonra bu imkanları bulamayacağız. Pazar dolu olacak, rekabet gücü artacak. Rakiplerimiz olan özellikle Fransa, İspanya ve İtalya’dan önce buraya gelip proje takibi ve fizilibilite çalışması yapmamız gerekmektedir.” şeklinde konuştu.
Ortadoğu ve bazı Afrika ülkelerinde meydana gelen halk ayaklanmalarına da değinen Genel Sekreter Ertaş, özellikle Kuzey Afrika coğrafyasındaki bütün ülkelerin aynı kefeye koyulmaması uyarısında bulundu: “Fas, bunlar arasında güvenilir ve sağlam bir ülkedir. Bbenzer bir problem çıkma ihtimali binde 2’dir. Dolayısıyla iki ülke arasında vize de olmaması sayesinde iş sirkülasyonu hızlanacaktır. Ayrıca Fas Kralı 6. Muhammed, çok aktif bir lider. Halk tarafından çok seviliyor. Ülkede barışın sağlanması için aktif bir rol oynuyor. Yurtdışından gelecek yatırımcılara yardım için 40 şehirde yatırım ajansları kurdurdu.”

‘TUSKON İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ’
Kazablanka Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Bouftass ise iki ülke arasındaki ticarete katkılarından dolayı TUSKON’a teşekkür etti. 2009 yılından beri işbirliği içinde olduklarını aktaran Bouftass, “Bu işbirliğiyle Türk ve Faslı işadamlarıyla karşılıklı güzel ilişkiler kurup yardımcı olmaya çalışıyoruz. 2006 yılında imzalanan serbest ticaret anşalmasından sonra iki ülke arasındaki ticari ilişkiler büyük bir ivme kazanmıştır.” açıklamasında bulundu.
Fas Ticaret Müşaviri İncekara da iki ülke arasındaki ticaret konularında bilgiler verdi. Türk müteahhitlerin bugüne kadar Fas’ta 2,2 milyar dolar tutarında proje üstlendiğini söyleyen İncekara, 1,2 milyar dolarlık kısmının başarıyla tamalandığını vurguladı: “Türk girişimcilerin faaliyetleri ticaretle sınırlı değil. İş yaptıkları bölgelerin refah seviyesini arttırmaları ortak hedefleridir. Türk firmaları, ihracat yaptıkları her ülke için aynı zamanda potansiyel yatırımcıdır.”

‘FAS FIRSATLAR ÜLKESİ’
GESİAD Sanayi Komisyonu Başkanı Şenel, görüşmelerin çok verimli olduğunu söyledi. İşadamlarının sektörü tanıması için çeşitli firmalara geziler yaptıklarını ifade eden Şenel, “Genel olarak işadamlarımız, beklentileri yüksek olarak buradan ayrıldı. İlişkilerimiz devam edecek. Fas, fırsatlar ülkesi. Buraya gelmeden bazı işadamlarımızın güvenlik konusunda ciddi endişeleri vardı. Fas, şu anda çok güvenli bir ülke. Fırsat olarak birçok sektör çok açık. Türkiye buradan 20 yıl ileride, dolayısıyla işadamları kendi sektörlerinde gerek yatırım gerekse ticari işbirliği anlamında çok fazla imkan bulacak.” dedi.
GESİAD Genel Sekreteri Özkaya ise önümüzdeki günlerde yeni iş gezileri düzenleyeceklerini belirterek, Balıkesirli işadamlarına yeni ihracat kapıları açmak için çalışacaklarını söyledi.
Toplantının ardından Türk işadamları, dünyanın ikinci büyüğü olan Hasan–2 Camisi’ni ziyaret etti. Ayrıca Fas’ın turizm şehri Marakeş’i de gezme imkanı buldular.

Kaynak: http://www.1insaat.com/tribe/textdetail?id=61099

Reklamlar
Kategoriler:Haber Etiketler:,
 1. Aralık 1, 2011, 13:45

  FAS KUZEY AFRİKA ÜLKELERDEN YATIRIM AÇISINDAN CEZAYİR İLE BİRLİKTE GELİŞEN BİR ÜLKEDİR .TÜRK MÜTEAHİTLERİNİN VE YATIRIMCILARININ HİÇYABANA ATMAMASI GEEREKTİĞİ BİR COĞRAFYADIR.

  • Eylül 1, 2012, 02:34

   Merhaba; http://www.metturk.com
   Ön Rezervasyonları alıyoruz…

   Büyük bir özenle hazırlanan, Ticari Ateşeliklerimizin beğenisini kazanmış,
   ihrcatta hedef Ülkelerin olmazsa olmazı, Dünya İhracatında yeni TREND olan,
   365 gün açık Fuar Expo Showroomlarından,
   MetTurk Fuar Expo Showroom’u Afrikanın incisi, Afrika Ticaretinin Başkenti,
   Fas/Kazablanka da TÜRK İhracatcısının, 30 Eylül 2012 de hizmetine sunuluyor.
   Bülent Danışman
   İstanbul Koordinatörü
   532 292 2286

 2. Şubat 6, 2012, 17:34

  sayın Maser Yapı iyi günler. Fas ta inşaat ile ilgili nasıl bir yatırım yapabiliriz, yada ilk olarak nasıl adım atmamız gerekir.. bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

 3. cem
  Mart 22, 2012, 17:24

  mrb. ben fas ta çalışmak istiyorum bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz.
  ilkkarga_35@hotmail.com

 4. Mayıs 26, 2012, 19:53

  aynailetisim@hotmail.com
  sayın Maser Yapı iyi günler. Fas ta inşaat ile ilgili nasıl bir yatırım yapabiliriz, yada ilk olarak nasıl adım atmamız gerekir.. bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim

  • Eylül 1, 2012, 02:28

   Merhaba; Fas’ta 365 gün sürecek bir fuar showroom düzenliyoruz, Fas ile detaylı bilgi almak ve showroom larımızdan yararlanmak için arayabilirsiniz. Metturk fuarcılık ve organizasyon İstanbul Temsilcisi Bülent Danışman 0 537 468 45 60

 5. Abdullah YILMAZ
  Haziran 18, 2012, 22:54

  Yaklaşık olarak 12 yıldır FAS ta bulunmaktayım.FAS inşaat sektörü olarak çok ciddi bir kriz olmadığı müddetçe sürekli dinamik ve kazançlı bir pazar olmuştur.İnşaat standartları yatırımcılar için dahada kazançlı bir vaziyet oluşturmaktadır.Ayrıca FAS diğer Afrika ülkelerine kıyasla çok daha güvenli ve kazançlı bir ülke statüsünü muhafaza etmektedir.Sürekli gelişmekte olan FAS inşaat sektöründe yatırım yapacak işadamları için gözardı edilmemesi gereken bir ülkedir.

  • haluk özay
   Ekim 30, 2012, 16:56

   abdullah bey merhaba eğer yardımınız olursa bende fas ta çalışmak istiyorum mesleğim şöför+ekmek yapma işlerinden anlarım artı inşaatlardada çalışırım mail adresim halik2006@hotmail.com ulaşabilirsinizteşekkürler

 6. Abdullah YILMAZ
  Haziran 18, 2012, 22:56
  • izzet yasar
   Ocak 27, 2017, 16:47

   slm gorusebılırmıyız

  • izzet yasar
   Ocak 27, 2017, 16:49

   05326231884

 7. Taoufik
  Ekim 10, 2012, 18:46

  Merhabalar,
  Faslıyım yıldız teknik üniv inşaat müh. 2sınıfın öğrenciyim..(fransızca,ingilizce,turkçe ve arapça biliyorum).bilgisayar diplomasina sahibim Fas’ta iş fırsatları arıyorum 0534 403 96 93

 8. Naci
  Şubat 7, 2013, 03:11

  Fas ta akdeniz kiyisinda sirin ve guzel bir sehir olan al hoseima da fasli ve turk ortakli turk restorant ve kebapcisinda calisabilecek en az 15 yil ascilik yapmis yetenekli caliskan uyumlu kebap ve izgara turk yemeklerinden tam anlamda uzmanlasmis lezzet ustalari ariyorum..ilgilenenler: ( tirigan_subaru@live.no ) bana ulasabilirler..

 9. sinan
  Şubat 23, 2013, 20:10

  merhaba ben alçı boya işleri yapıyorumbende fasta çalışmak istiyorum şoförlükte yapıyorum uluslararası tır şoförüyüm yardımcı olursanız çok memnun olurum yurt dışı tecrubem var..tel.05367233676 SAYGILAR..

 10. sinan durmus
  Mart 3, 2013, 16:44

  arkadaslar oncelikle fas guvenli bir ulke olsada bu ulkede cok sayida fakir insan sayisi var ve burda is yapmak icin oncelikle elinizde belirli miktarda paraniz olmasi gerekiyor ve insaat sektorune girmek icinde eger yatirim amacli ise fasin hemen hemen her tarafin da arsa fiyatlari dudak ucurucu bir sekilde eger is gucu olarak calismak istiyorsaniz endustriyel islere bakmaniz gerekiyor.
  ben firansada yasiyorum fasda fizik tedavi doktorlugu yaptim saglik sektorunde eger yatirim yapmak istiyorsaniz cazip bir ulke cunku kilinik tarzinda bir hastane acmak isterseniz cok buyuk gelirler elde edebilirsiniz cunku fasta yeteri kadar basarili doktor yok ve bukonuda turk saglik duzenine cok ihtiyac var bilgi almak veya bukonuda yardim isterseniz tel fransa 00 33 68 85 44 23 veya mail sinansinan26@hotmail.fr

 11. hamza
  Nisan 30, 2013, 23:37

  benim isimim hamza ben turkce biliyorum fasliyim zaten fasta kaliyorum artik kazablankadayim; fas’a gelenler icin yardimci olabilirim hersey icin beni arayin; her hangi bi bilgi icin arayiin

  00212 608 968 923: hamza mail: the-caseroi@live.fr

  aeo

  • izzet yasar
   Ocak 27, 2017, 16:43

   SLM SENINLE GORUSMEK ISTERIM 05326231884

 12. kenan
  Mayıs 31, 2013, 00:32

  Arkadaslar, Fas cok guzel bir ulke, ben de bi sure burada calistim, Simdi Projemiz bitmek uzere ama burada kalmayi ve calismayi karar verdim. arapca ana dilim oldugu icin sanirim burada is bulma sansim olur. meslegim : Muhendis.
  Fasta is Ariyorum, benle irtibata gecmek istiyen varsa : mohammad_kenan@hotmail.com

 13. Ekim 12, 2014, 14:48

  merhaba ben hasan sıva makinaları imalat ve yedek parçaları satıyorum fasta bunları nasıl pazarlaya bilirim fasta anlaşmalı ortaklıkta düşüne bilirim

 14. Nitta
  Eylül 20, 2015, 02:13

  Kesinlikle Fasta ticaret anlaşması yapılmalıdır.Fransa ve Rusya suan ciddi projeleri takip ediyorlar.

 15. turgut ersan
  Aralık 30, 2015, 22:10

  sayin arkadaslar fas ta yatirim yapmak kolay bir is degil zira satin alma gucleri pek fazla yok ulkede devlet dairelerinde calisan kesimlerden tuzu kuru olanlaridir 40 milyonluk ulkede zengin olan zumreler disinda pek fakir bir ulkedir endustri alanlari yok sadece tarim ve narencilik uzerinde yogunlasiyor is alanlari denizlerinden bol balik var eh bir is koluda bu para birimleri dirhem neredeyse euroya esit gibi soyleki para bozdurdugunuzda elinize cok para gecmis gibi oluyor fakat inanin cok ucuzmus gibi gorunen cok seyler paraniz avucunuzdan sabun kopugu gibi gidiyor sokaklar maalesef dilencilerlen dolu restoranlar belli elit kisiler ve turistler sayesinde ayakta durmaya calisiyor hoteller tam rezalet bahsis vermeseniz surat asiyor personel diyecegim odur ki fas konusunda biraz tecrubeliyim 4 kere gittim her gidisimde acaip konularlan karsilastim faslilar sicak kanli gorunurler ama hepsinin altindan menfaat vardir is yapmak isteyen is adamlarinin dikkat etmesi gereken konularin basinda fas parasi dirhemin disari cikarilmasi zor fas ta fransizlar zaten butun koseleri tutmuslar baska yabancilarin orada is yapmasi biraz mucizedir turist gelen suud araplari paralari ile her turlu ortama hakimler ulke kralliklan yonetiliyor otellere evli degilseniz bir bayanla olamassiniz ama disarida her turlu gunahmis yasakmis denilen her turlu kotu seyler yapilabiliniyor her tarafta nargile kulturu yaygin her turlu ortamda sigara iciliyor fas ta diger komsu afrika ulkelerinin insanlariyla dolu fas yasam ortami paraniz varsa iyi ama gecim standartlari kendi halkina maalesef pek iyi degil bir polis memurunun aylik kazanci 500 euro magazalarda calisan kasiyerlerin maaslari 200 euro kadar butiklerde calisan elemanlarda 200 veya 250 euro kazanirlar otellerde 150 veya 200 euro alanlarda kisitli evet iscilere az para vererek cok para kazananlar var butun bunlar fas ta is yapmak istiyen yabancilara cazip gelebilir ama istanbul veya baska sehirlerdeki yasam sekliniz buraya pek uymayabilir cok konularda yasak haram gunah gibi konularlan karsi karsiya gelebilirsiniz ben burada tamamen birebir olaylari yasadigim icin sizlere gercek anlamdaki olaylari anlattim ulkenin kazablanka ulkenin ekonomik sehridir marrakes turistleri ceken ve dilencilerin kabesi olan bir yerdir agadir sehri turistlerin tercih ettikleri bir sehirdir anlatilacak konularin basinda eger alis veris yaparken mutlaka pazarlik yapin daima istenilen paranin yarisini teklif edin kucuk taksiler dikkat saat actirin yoksa inerken bir hayli problem yasarsiniz illada is yapmak yatirim yapmak isterseniz fransizca veya arapca bilmelisiniz yoksa acaip tufaya dusersiniz bu konularda dilleri cok iyi calisiyor evdeki bulgurdan olmayin hayirli isler dilerim herkeze aman dikkat

 16. Mehmet
  Temmuz 7, 2016, 21:22

  Ben de fas ta yaşamak istiyorum
  Ayrıca nisanlim bile faslı ben edebiyat öğretmeniyim ve inşaat sektöründe 8 yıllık deneyimim ve belgelerim var ve 4 yıl formwnlik yapıyorum

 17. Nisan 13, 2017, 15:05

  Mrb fasta is yerim var mobilya üzerinde ve her türlü mal satıyorum bir ortak arıyorum bana ulaşım tel numaram 00212665612924 watsap

 18. turia
  Nisan 26, 2017, 12:55

  ben turiya hanim fasliyim fasta yasyom kende is yerim var ortak ariyorum türkçe bildiğim icin yatirim isteyenlere yardımcı olurum benim numaram 00212665612924 watsaptana yazabilirsiniz

 19. majida
  Eylül 13, 2017, 11:31

  merhaba fasta yatirim isteyenler tercumanlik ve her konuda yardimci olurum size benim watsap numarasi 00212601765754 ben firdaws hanim

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: