Başlangıç > Emlak > Istanbul’a Yakın Bölgelerde Yazlık Fiyatları

Istanbul’a Yakın Bölgelerde Yazlık Fiyatları

Mayıs ayı geldi, havalar nihayet ısınmaya başladı. İstanbullular yazın yaklaştığına ikna olunca, cuma akşamı iş çıkışı kaçılacak, pazartesi sabahı dönülecek mesafedeki yazlıklara talep yeniden canlandı. Biz de Bizans’tan beri İstanbullular’ın gözdesi Adalar, Tekirdağ, Şile üçgeni içindeki yazlıklar ve projeler hakkında size bir özet bilgi verelim dedik.

Havaların ısınmasıyla birlikte yazlık arayışları da başladı. Özellikle İstanbul’daki çalışan nüfus için Cuma günü iş çıkışı arabasıyla maksimum 1 saatte gidebileceği yazlık bölgelerini masaya yatırdık.

İster kiralık olsun ister satılık, yazlık mülklerin fiyatları, sahip oldukları özelliklere göre değişiyor. Şehre olan mesafe, denize yakınlık, manzara, özel dekorasyon, bahçe büyüklüğü ve yüzme havuzu fiyatı belirleyen en önemli kriterler arasında bulunuyor.

Silivri, Tekirdağ, Şile, Riva ve Adalar kısa süreli tatilleri bile değerlendirmek isteyen İstanbullular’ın gözdesi konumunda. Bu bölgelerdeki yazlıkların satış fiyatları 60 bin TL ile 10 milyon dolar (15 milyon TL) arasında değişiyor. Kira fiyatları ise 1.000 TL’den başlıyor, 20 bin TL’ye kadar çıkıyor.

60 bin TL’ye yazlık

Silivri ve çevresinde 1+1 ve 2+1 tipinde 60 bin TL’ye yazlık bulmak mümkün. Ancak bu yazlıklar biraz bakım istiyor. Ahşap doğramalı, müstakil ikiz villaların fiyatı ise 80 bin TL’den başlıyor. Silivri Remax ofis brokerlarından Hakan Yaşar, fiyatların 100 bin TL’yi aşmasıyla, insanların apartman dairelerinden müstakil evlere yöneldiğini söylüyor. Yaşar, “Silivri’de fiyat aralıkları bölge bölge değişiklik gösteriyor. Yeni yerleşim alanlarında, arsa payı daha büyük olduğu için fiyatlar da buna paralel yükseliyor” diyor. Bölgedeki konutların kış kullanımına da uygun olduğunu söyleyen Yaşar sezonluk kiralamalar hakkında şu bilgileri verdi: “Eski yazlık yerleşim yerlerinde, 3+1 dubleks daireler genelde 3 bin TL ile 5 bin TL arasında kiralanıyor. Yeni yapılarda ise fiyatlar 7-8 bin TL’ye kadar çıkıyor. Örneğin Silivri Uyumkent’te sezonluk kiralama bedeli 8 ila 10 bin TL arası.”

Milyon dolarlık yazlıklar

Şile bölgesinde ise yazlık fiyatları arasında ciddi farklar bulunuyor. Bölgedeki minimum fiyat 150 bin TL’den başlıyor ve milyon dolarlara kadar gidiyor. 10-15 sene önce yapılan 150 metrekarelik denizi görmeyen, 5 ila 10 metre bahçeye sahip ve ortak havuzu olan ikiz müstakil bir villa 150 bin TL’ye satılırken, 1 dönüm bahçesi bulunan, 600-700 metrekare kullanım alanlı, özel havuzlu ve denizi yakınlığı olan konaklar ise milyon dolarlardan alıcı buluyor. Bu yapılar genellikle Ağlayankaya ve İmrenli tarafında. Şile’ye gelmeden Uluperi Köyü’de 3-4 dönümlük arazi üzerinde 200 metrekarelik, birkaç sene önce yapılan bir ev 700-800 bin TL civarında satılıyor. Remax Riva Broker’ı Cem Baydar’a göre, bölgede yaz dönemi için sezonluk kiralama çok revaçta değil. Baydar şöyle diyor: “Işık Üniversitesi’nin kampusu bu bölgede bulunduğu için, öğrenciler yıllık kiralama yaptıklarından bölgede bir pazar oluştu. Özellikle merkezde öğrencilerin senelik daire tutmalarından, sezonda kiralanacak ev bulunmuyor.”

Metrekaresi 100 TL’ye arsa

Şile’nin etrefında satışta olan arsalar bulunduğuna dikkat çeken Baydar, metrekare birim fiyatının 100 TL’den başladığını söyledi. Merkezdeki bütün parsellerin dolu olduğunu kaydeden Baydar, “Şile etrafında Sofular’da var satılacak arsa ve araziler. Örneğin Şile girişinde 7 dönümlük bir arazi var. İçinde eski bir ev ile birlikte 1 milyon dolara alıcı bekliyor” dedi.

Riva Galatasaray projesini bekliyor

Riva çevresindeki yazlık kiralama ve satışından da sorumlu olan Cem Baydar, bölgenin henüz hareketlenmediği kanaatinde. Galatasaray Kulubü’nün Riva’daki 1 milyon 175 bin metrekarelik arazi üzerinde gerçekleştireceği ‘Galatasaray Riva Konutları’ projesi hayata geçtiği zaman bölgede hareket yaşanacağını söyleyen Cem Baydar, “Riva’daki sosyal yaşam eksikliği bölgedeki hareketi azaltıyor. Umudumuz Riva’ya büyük bir projenin yapılması” dedi. Bölgede yeni yapılan, 200 metrekare kullanıma sahip 3+1 dubleks ve bahçeli evler 500-600 bin dolar gibi fiyatlardan satılıyor. Eski müstakil evlerde ise fiyat aralığı 300 bin dolar ile 400 bin dolar arasında değişiyor.

Bizans’tan beri en gözde sayfiye yeri

İstanbul’a en yakın sayfileyerden, Bizans döneminden bire gözde, Prens Adaları’nın en büyüğü Büyükada, motor seferlerinin sık işlemesi sebebiyle ulaşım açısından rahat aynı zamanda doğalgazın gelmesiyle birlikte son yıllarda dört mevsim yaşamak için ideal bir lokasyon haline geldi. Büyükada Turyap ofisi sahibi Kenan Yüksel, “Bölgedeki yaz kış oranında son 3 yılda yüzde 50’ye yakın artış gözlemliyoruz. Sezonluk kiralık arayanlarda ise düşüş var. Bunun sebebi ise bölgede son 5 yılda 20 civarında orta ve küçük ölçekli otelin açılması. Fiyatları da makul olduğu için insanlar bütün sezon kiralamak yerine, birkaç günlük tatil yapmak için tercih ediyorlar” dedi.

Büyükada’da bir senelik ev kiralamanın aylık maliyeti ise 1.000 TL’yi buluyor. Sezonluk kiralar ise 7-8 bin TL’den başlıyor, 20 bin TL’ye ulaşıyor. Büyükada’da bir mülke sahip olmanın bedeli ise Anadolu yakasındaki birçok lokasyondan daha uygun. 60 metrekare kullanım alanına sahip 1+1’ler 120 bin TL civarında, 80-90 metrekarelik 2+1’ler 120 bin TL ile 200 bin TL, 90-130 metrekarelik 3+1’ler 200 bin TL ile 400 bin TL’den satılıyor. 90-150 metrekare kullanım alanına sahip yüzme havuzlu yalı daireleri 400 bin TL ile 800 bin TL’ye, 2 bin metrekare arsa üzerindeki müstakil yalıların fiyat aralığı ise 2 milyon dolar ile 10 milyon dolar arasında değişiyor.

Fiyatlar Anadolu yakasından ucuz

Özellikle haftasonları Ada’da hareketlik yaşandığını kaydeden Kenan Yüksel, “Adalar İstanbul’a en yakın ve en eski sayfiye yeri. Yakıt ve ulaşım sorunu kalmadığı için insanlara buradan mülk edinmelerini öneriyoruz. Anadolu yakasındaki semtlerdeki satılık dairelerin fiyatlarından da çok daha ucuz” dedi. Büyükada’da satılık arsa bulunmadığını, yüzde 90’ının bina yapılmış durumda olduğunu söyleyen Yüksel, insanların eski yapıları tamir edip oturmayı tercih ettiklerini belirtti.

Tekirdağ haftasonu için ideal

Kınalı ve Tekirdağ arası, Marmara Ereğlisi ve civarı hem şehre yakınlığı hem de denizinin temiz olması sebebiyle tercih ediliyor. İstanbul’a 80, Tekirdağ’a ise 38 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle kış aylarında da hafta sonu tatili için ideal. Yeni Çiftlik ve Marmara Ereğlisi’ndeki yazlık fiyatları ise 65 bin TL’den başlıyor, 350 bin TL’ye kadar yükseliyor.

Gayrimenkul sektörüne uzun yıllar hizmet eden ve daha sonra halkla ilişkiler konusunda danışmanlık vermek üzere Emlak PR’ı kuran Başak Soner, yazlık ev alırken dikkat edilmesi gereken hususların altını çizdi.

* Bir evin en önemli özelliği dışardan gelebilecek zararlardan korunabilmek. İlk iş olarak güvenlik sistemine dikkat etmeniz hayati önem taşır. Hele yaz sezonunda 2-3 ay kullanacağınız evin 8-10 ay boş kalacağını düşünürsek.

* Deniz tercih nedeniyse denize yakın olmasına özen gösterilmeli, yakın değilse denize ulaşma imkanı olup olmadığı araştırılmalı. Bazı yazlık bölgelerde plajların önü tatil köyleri tarafından kapatılabildiği için alınacak ev böyle bir risk taşımamalıdır.

* Bölge fay hattı üzerinde yer alıyorsa, depreme dayanaklı inşa edilmiş evler tercih edilmeli. Zemin etüdü yapılmış olmalı, deprem yönetmeliğine göre yapılmış olmalıdır.

* Projenin imarına uygunluğu kontrol edilmelidir.

* Elektrik-su aboneliğinin yapılmış olması gerekir.

* Çevre düzenlemesi bitmiş, bahçe peyzajı yapılmış olmalıdır.

* Siteyse ortak giderler araştırılmalıdır.

* Geçmiş vergi borcu olmamasına dikkat edilmelidir.

* Aşırı yağışlarda su basmasına maruz kalması, binanın rutubetten korunması ve bazı böceklerin eve kolay girmemesi için su basma seviyesinin yüksekliği en az 80 cm olmalıdır.

* Doğa içinde sessiz bir ev tercih etseniz bile acil durumlar için (yangın, su baskını, hastalık gibi) ulaşım arterlerine yakın olmalıdır.

* Yazlığın, konut ya da 2. konut alanlarında yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Turizm Tesis alanlarında apart ya da pansiyon adı altında konut yapılıp satılmaktadır. Bu sizi bir işletme satın alma durumunda bırakabilir. Dolayısıyla bu işletme için muhasebe kaydı tutulması zorunluluğu getirmektedir.

* Lokasyon çok önemlidir. İnsanlar yazlık alırken, önce yazlığı alır, sonra en yakın plajı, yüzme havuzunu, marketi, manavı, alışveriş merkezlerini, hastaneye ve şehir merkezine mesafeyi soruşturur. Halbuki yazlık almadan önce bunlara dikkat etmek gerekir.

İstanbul çevresi yazlık projeler

Akropol Villaları

Lokasyon: Şile
Yapımcı firma: Uzunlur İnşaat

Uzunlar İnşaat tarafından Şile’de inşa edilen Akropol Villaları’nda 4+1 tripleks tarzında inşa edilen ve 260 m2 kullanım alanı olan 14 ikiz villa yer alıyor. Karadeniz manzaralı Akropol Villaları’nda fiyatlar 300 bin TL ile 350 bin TL arasında değişiyor. Denizbank ve Garanti Bankası ile yapılan özel anlaşma çerçevesinde taksitlendirme yapılıyor. Projede 10 adet konutun satışı devam ediyor.

Uzunlar İnşaat imzalı bu yazlık projede klima, şömine, sauna, yüzme havuzu, uydu anteni sistemi bulunuyor. Bir yıldır yaşamın devam ettiği Akropol Villaları’nda konut teslimi hemen yapılıyor.

1.500 m2 arsa üzerinde 3.600 m2 inşaat alanına sahip olan Akropol Villaları Şile’ye yürüyerek 10 dakika uzaklıkta.

Tekirdağ Ünalan 4 Sitesi

Lokasyon: Yeniçiftlik
Yapımcı firma: Ünal İnşaat

Ünal İnşaat tarafından Tekirdağ Yeniçiftlik’te 22 bin m2 arsa üzerinde inşa edilen Ünal 4 Sitesi, 1+1 zemin konutlar ve 3+1 kat dubleksler olmak üzere toplam 40 konuttan meydana geliyor. Alanları 51 m2 olan 1+1 konutlar 50 bin TL’ye, alanları 100 m2 olan 3+1 kat dubleksleri ise 75 bin TL’ye satılıyor. Peşin fiyatlarla satılan konutlar için özel bir banka anlaşması bulunmuyor. Ünal 4 Sitesi için tüm bankalardan konut kredisi kullanılabiliyor. İstanbul’a 130, Tekirdağ’a 20 kilometre, denize ise 150 metre mesafede olan Ünal 4 Sitesi’nde yüzme havuzu, çocuk oyun alanları ve otopark bulunuyor.

4 etaptan oluşan yazlık projede konut teslimi hemen yapılıyor.

Silivri Life Evleri

Lokasyon: Silivri
Yapımcı firma: Barsel İnşaat

Silivri’de inşa edilen Silivri Life Evleri’nde fiyatlar 70 bin TL ile 145 bin TL arasında değişiyor. Banka konut kredisine uygun olan proje için firma bünyesinde herhangi bir vadelendirme yapılmıyor.

Alanları 65 ile 135 m2 arasında değişen 1+1, 2+1 ve 3+1 tiplerindeki konutlardan meydana gelen Silivri Life Evleri’nde açık yüzme havuzu, çocuk oyun alanları, spor alanları, yürüyüş alanları ve 24 saat güvenlik bulunuyor. Projede satışı devam eden 3 konut kaldı.

3 etapta 250 konuttan oluşan projede 60 konutluk ilk etabın satışları yapılıyor. Konutlar hemen teslim ediliyor. Projede villalardan oluşacak ikinci etabın önümüzdeki yıl satışa çıkarılması planlanıyor.

Barsel İnşaat’ın Silivri Konutlar Bölgesi’nde 11 dönüm alanda hayata geçirdiği yazlık proje, Tem Otoyolu Silivri gişelerine 1.500, E5’e 500 metre, Maxi Alışveriş Merkezi’ne 3 kilometre mesafede yer alıyor.

Kaptan Life

Lokasyon: Tekirdağ
Yapımcı firma: Sipahioğlu İnşaat

Tamamı deniz ve havuz manzaralı olan Kaptan Life villaları, 3 farklı tipten oluşuyor. Yaz kış oturmaya elverişli olan Kaptan Life villaları peşin fiyatlarla satılıyor. İkiz dubleks villalar: 16 adet inşa edilen ikiz müstakiller 220 m2, 4 oda salon, 3 banyo-wc, mutfak ve kalorifer odasından meydana geliyor. Villaların arka bahçelerinde özel otopark bulunuyor. Bu konutlar 350 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.
Bahçe katı villalar: 57 adet inşa edilen bahçe katı villalar 110 m2, 3 oda salon, banyo-wc, mutfak ve kalorifer odalarından meydana geliyor. Otoparkı özel olan bahçe katı villaların ön ve yan bahçeleri bulunuyor. Bu konutlar 180 bin TL ile 230 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.
Dubleks villalar: 57 adet inşa edilen dubleks villalar 160 m2, 4 oda salon, 2 banyo-wc, mutfak ve kalorifer odaları ile otoparktan meydana geliyor. Bu konutlar 190 bin TL ile 240 bin TL arasında farklılık gösteriyor.

Sipahioğlu İnşaat’ın Yeniçiftlik’te inşa ettiği Kaptan Life villaları, 44 bin m2 arazi üzerinde 130 konuttan meydana geliyor.

Reklamlar
Kategoriler:Emlak Etiketler:, ,
 1. Eylül 29, 2010, 07:23

  herkes alabilir

 2. Ocak 6, 2011, 17:00

  web siteniz çok harıka sizi de web sitemize bekleriz

 3. Ocak 10, 2011, 14:17

  WEB SİTENİZ ÇOK GÜZEL VE BAŞARILI BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİZ

 4. Canan
  Temmuz 25, 2017, 13:32

  İstanbul yalın uygun müstakil deni manzaralı yazlık ev

 1. Ekim 20, 2012, 13:55

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: